Môže zábradlie z nerezovej ocele zhrdzavieť?Mnoho ľudí je skalopevne presvedčených, že nehrdzavejúca oceľ nemôže zhrdzavieť. Ak k nej  budete pristupovať s ohľadom na „jej potreby“, tak naozaj áno.

Dlhé schody so zábradlím.jpg

V stavebníctve aj bytovom dizajne, dnes patrí nerezové zábradlie http://lmmont.sk/nerezove-zabradlia/ k absolútnym hitom. Všade sa o nich dočítate, že ide o riešenie, ktoré vydrží všetko. Uveďme si ale veci na pravú mieru. Nerezová oceľ je naozaj ten najodolnejší materiál, čo sa odolnosti voči hrdzaveniu týka. To jej jednoducho nemôžeme uprieť. Na druhej strane, však môže pri niektorých negatívnych vplyvoch, pokojne zhrdzavieť. To znamená, že ak si do svojho bytu, respektíve na pozemok, pretože v byte ku korózií dôjde naozaj výnimočne, zaobstaráte nerezové zábradlie, musíte sa ho snažiť ochrániť pred niektorými faktormi.
 
Aby ste mohli pochopiť, prečo a kedy môže nerezová oceľ zhrdzavieť, je potrebné aby ste vedeli, ako takáto oceľ vzniká. Ide o zliatinu železa. To obsahuje približne desať percent chrómu. Ten reaguje s kyslíkom, ktorý sa nachádza v atmosfére, v dôsledku čoho vzniká tenučká vrstva oxidu chrómu. No a ten chráni oceľ proti korózii. Teraz sa nám bude omnoho ľahšie vysvetľovať, ako sa máte o svoje kovové zábradlie starať.
 
Prikázanie všetkých majiteľov zábradlí z nerezovej ocele znie: „ zábradlie musí dýchať!“ to znamená, že musí mať prístup ku kyslíku.Preto svoje zábradlie nechávajte pekne odkryté. Takto vám vydrží mnohé roky, presne tak, ako to uvádzajú jeho výrobcovia.

Pohľad z hora na dlhé čierne zábradlie.jpg
 
Najčastejšie prípady, kedy aj nehrdzavejúca oceľ zhrdzavie:

  1. Nedostatočný prísun kyslíku. Hovoríme o miestach, ktoré sú pred ním doslova zaizolované, napríklad miesta, kde sú skrutky, alebo zabetónované časti.
  2. Niektoré látky dokážu narúšať spomínanú ochrannú vrstvu vytvorené z oxidu Chrómu. Jednou z nich je napríklad chlorid sodný, ktorý sa nachádza logicky v soli. Ku korózii preto môže dôjsť v slanej vode. Dajte si ale pozor aj na zimné a časté posypávanie schodov pomocou soli.

4.6/5 - (5 votes)