Uber vodiči začnú protestovať

Vodiči hovoria, že sú platení pod úrovňou minimálnej mzdy požadovanej niektorými štátmi a sotva nad národnými sadzbami.
 
Po dobu 12 hodín plánujú vodiči, ktorí sa zúčastnili protestov, vypnúť aplikáciu Uber a prestať pracovať pre firmu, ktorá sa venuje jazde.

uber
 
Protesty sa uskutočnia 8. mája, keď Uber debutuje na burze.
 
Hotovostný odvod
"Uber bude dávať milióny do vreciek manažérov, ale vodiči, ktorí sú jadrom služby spoločnosti, nedostanú nič," hovorí Shona Clarksonová z Gig Workers Rising, ktorá pomáha organizovať protesty, povedal The Guardian.
 
Gig Workers Rising má medzi svojimi členmi 4000 vodičov.
 
Vodiči zapojení do protestov majú štyri požiadavky:
 

  • vyššie mzdy
  • jasnejšie politiky týkajúce sa miezd, tipov, spôsobu, akým sú cestovné zdieľané a disciplinárnych opatrení
  • zamestnanecké požitky, ako sú zdravotná starostlivosť, invalidné dôchodky a platy za dovolenku
  • uznávanie a zastupovanie vodičov v riadiacej štruktúre Uber

Povedala pani Clarksonová, že vodiči budú naďalej zneužívaní, ak nedostanú viac ochrany.

protest
 
Na ústredie spoločnosti Uber bol doručený list s podrobnými informáciami o požiadavkách vodičov a upozorňujúci ho na odstavenie.
 
V liste, vodiči vyjadrili obavy, že platové sadzby budú znížené po IPO, pretože spoločnosť sa snažila, aby sa viac "chutné" pre investorov.
 
Verejne dostupné údaje naznačujú, že vodiči Uber a Lyft dostávajú v USA 8,55 USD (6,87 GBP) za hodinu. To je vyššie ako národná minimálna minimálna mzda vo výške 7,25 dolára, ale nižšia ako sadzby stanovené niektorými štátmi. V Kalifornii je minimálna mzda pre vodičov 11 dolárov.
 
Lyft debutoval na americkom akciovom trhu v apríli
New York teraz prevádzkuje mestský zákon, ktorý vyžaduje, aby vodiči pracujúci pre spoločnosť Uber, a ďalšie spoločnosti, ako napríklad Lyft a Juno, museli zaplatiť aspoň 17,22 dolárov za hodinu.
 
Vodiči v San Franciscu, Chicagu, Los Angeles, San Diegu, Minneapolise, Philadelphii a Washingtone DC vypnú aplikáciu 8. mája. Samostatný protest sa bude konať v ten istý deň mimo sídla spoločnosti Uber v San Franciscu.
 
Uber ešte nereagoval na požiadavky vodičov ani neodpovedal na žiadosť BBC o komentár.
 
Spoločnosť nedávno spustila systém bonusov pre vodiča, ktorý odmeňuje bežných vodičov v hotovosti. Systém je považovaný za spôsob, ako sa dostať okolo predpisov USA, ktoré ho zastavujú odmeňovaním vodičov, ktorí nie sú jeho priamymi zamestnancami, s akciami.
 
Vodiči, ktorí vyrazili viac ako 10 000 ciest pre firmu, dostali odmenu 1 000 USD.
 
Avšak, ako vodič Uber Jay Cradeur poukázal na blogu, každý, kto investoval peniaze, ktoré súperil Lyft rozdával svojim vodičom v podobnom systéme, mohol skončiť stratou časti svojho bonusu, ak kúpili akcie spoločnosti, pretože ich hodnota mala prudko klesla.