Všestranné využitie mramoru

Všetky prírodné materiály, aj vrátane kameňov a špeciálne upravených minerálov vnášajú do interiéru a exteriéru silu a krásu prírody.

Taká je aj mramorova doska Goraslovakia ,ktorá využíva odolnosť a eleganciu opracovaného mramoru. Vlastnosti mramoru vychádzajú z jeho samotnej podstaty, jedná sa o vápencovú horninu, ktorá bola tisícročiami tvarovaná teplom a tlakom zo Zeme. Prešla mnohými zmenami, občas získala prímesi aj iných hornín ako napríklad  sľuda alebo kremeň, ktoré jej dodali rôznorodé sfarbenie. Od toho sa odvíja aj jej využitie . Mramor bol obľúbený stavebný a podporný materiál napríklad aj v antických dobách, vytváral známe antické stĺpy so zaujímavými reliéfmi. Podobne sa využíval aj v predchádzajúcich storočiach – známe sú mramorové schody, zábradlia a rôzne mramorové stavby talianskeho stredoveku. Elegancia, ktorú vyžaroval mu dávala znak luxusu a vyjadrovala status majiteľa stavby.

vienna-106512_640

Stáročia ho nezmenili a jeho využitie a vyžarovanie je dodnes rovnaké. Architektonické poňatie sa síce líši, ale jeho elegancia, krása, odolnosť a jednoduchá údržba zostávajú. Prírodný mramor prechádza špeciálnou úpravou a následne sa z neho vyrábajú celistvé bloky s jednoliatou štruktúrou.

Jeho povrch sa leští a najmä tieto úpravy majú široké využitie. Vyniknú na väčších plochách a zazriete ich na letiskách, vo veľkých a mondénnych vstupných priestoroch a pri vkusnej voľbe majú široké použitie aj v domácnosti. Napríklad vo forme kuchynskej pracovnej dosky, mramorovej podlahy do interiéru, vo forme zásteny v kuchyni alebo v kúpeľni a takisto aj vo forme mramorových stien.

kitchen-1940174_640 (1)

K dispozícii je veľa možností realizácie, farebných odtieňov, rôznych tvarov a viaceré možnosti povrchovej úpravy.

Mramorová doska má dlhú životnosť, aj ďalšie generácie ju budú užívať ako novú, preto je starostlivý výber dôležitý. Najmä farebné zladenie, tvarové prevedenie a účel využitia. Dbajte na to, aby ste zvolili jednoliaty blok, z ktorého budete vytvárať mramorové dosky, inak by sa Vám mohlo stať, že vnútorná kresba nebude na seba nadväzovať.

Už samotný pojem mramor vzbudzuje rešpekt a luxus. Mramorové dosky to umocňujú.

5/5 - (1 vote)